Ligue 1 ndryshon, ja si do të jetë nga sezoni 2023-24

A picturew shows a corner flag bearing the logo of the French Ligue 1 prior to the French L1 football match between Paris Saint-Germain (PSG) and Marseille (OM) at the Parc de Princes stadium in Paris on September 13, 2020. (Photo by FRANCK FIFE / AFP) (Photo by FRANCK FIFE/AFP via Getty Images)

Ligue 1 ka lajmëruar se në fundin e sezonit të ardhshëm katër skuadra do të bien nga kategoria dhe vetëm dy do të ngjiten nga Ligue 2.

Kjo do të thotë se kampionati francez do të jetë me 18 skuadra nga sezoni 2023-24 dhe jo më me 20.

LEXO EDHE  Hajdutët boshatisin shtëpinë e Dybala-s

Një ndryshim ky që mund t’u japë një shtysë edhe  kampionateve të tjerë që po mendojnë ta bëjnë një gjë të tillë.