Lajm i trishtë! Ndahet nga jeta krijuesja e filmit “Borëbardha dhe shtatë xhuxhat” (Foto)

Ruthie Thompson, krijuesja e filmit të animuar “Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhët” të vitit 1937, ka ndërruar jetë në moshën 111-vjeçare.

Thompson gjithashtu punoi në klasikët e Disney si Pinocchio, Dumbo, Bambi dhe Bukuroshja e Fjetur.

Pasi mbushi 18 vjeçe, ajo filloi të punojë në Akademinë e Kalërimit në Dubrock, ku Walt dhe Roy Disney shpesh luanin polo. Walt i ofroi asaj një punë si dizajnere dhe më pas në Departamentin e ngjyrosjes në filmin e parë të animuar të studios, filmin portreti të vitit 1937 “Borëbardha e Shtatë Xhuxhët”.

Ajo gjithashtu punoi si artiste e ngjyrave te filmi i animuar Bambi në 1942, por gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo u promovua në kontrollues animacioni, ku punoi në filma trajnimi dhe edukimi për Ushtrinë Amerikane që shfaqnin personazhet e Disney Mickey Mouse, Donald Duck dhe Goofy.

LEXO EDHE  Të pëlqejnë djemtë apo vajzat? Ardit Çuni: Mund t’ia tregoj në një vend tjetër

Krijuesja u tërhoq nga studioja në 1975 dhe do të vazhdonte të punonte në filmin e animuar të Ralph Bakshit, Zoti i unazave dhe Metamorfoza, të dy në 1978.

Ajo u emërua një Legjendë Disney për gati katër dekada pune në studio në vitin 2000.

Ruthie Tompson Dead: Disney Legend Was 111 - Variety