Shtrëngata dhe vranësira të dendura, çfarë ndodh me motin të mërkurën

Dita e mërkurë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, parashikon Shërbimi Meteorologjik Ushtarak.

Sipas SHMU, moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura.

Reshje shiu parashikohen me intensitet të ulët në jug dhe lindje të vendit kryesisht në orët e mesditës, lokalisht në juglindje reshjet marrin karaketer shtrëngatash por në intervale të shkurtëra kohore.

LEXO EDHE  Treni shkel një person në Pejë, viktima ishte shtrirë në shina

Era do të fryjë nga kuadrati i veriut me shpejtësi mesatare deri 8m/sek, e hera-herës pergjatë vijës bregdetare veriperëndimor dhe zonave luginore në veri të vendit era fiton shpejtësi deri në 15m/sek.
Valëzimi në dete i forcës 2-3 ballë.

Temperaturat parashikohen:
zonat malore 4°C deri në 16°C
zonat e ulëta 10°C deri në 20°C
zonat bregdetare 12°C deri në 20°C