Lindja apo perëndimi? Aleksandër Vuçiç nuk ngurron aspak: Do vazhdojmë të blejmë armë nga …

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se vendi i tij do të vazhdojë që të armatoset me armë ruse dhe kineze.

Vuçiç këtë deklaratë e ka bërë përgjatë një panairi armësh në kuadër të samitit dy-ditor që shënonte 60-vjetorin e konferencës së parë të Lëvizjes së Shteteve të Painkuadruara.

“Nëse dikush mendon se duhet t’i kërkojmë SHBA-së ose BE-së të vendosin për armët tona, le ta shfuqizojmë shtetin tonë. Ne jemi një vend i lirë që dëshiron të frenojë agresione të mundshme”, ka thënë Vuçiç.

LEXO EDHE  Ishte shpallur në kërkim, gjendet i pajetë i fejuari i blogeres së ndjerë Gabby Petito! Ja se si hetuesit ranë në gjurmët e tij

Ndër të tjera Vuçiç ka thënë se Serbia është në “rrugën drejt Bashkimit Evropian, ajo dëshiron bashkëpunim me të gjithë”.