Kush janë dy shqiptarët që vr*në malazezin në Ulqin për hakmarrje

Dy shqiptarë janë shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Policia e Malit te Zi pasi dyshohen si personat që kanë kryer një vrasje më 4 korrik të këtij viti, në Ulqin. Vincenc Pirolli, 34 vjeç dhe Dorjan Lala, 35 vjeç janë të dyshuarit kryesorë të vrasjes së malazezit nga Ulqini Momçillo Gjurishiç (Momčilo Djurišić).

Shefi i Sektorit kundër kriminalitet dhe korrupsionit Aleksandar Boshkoviç, në konferencën për media u shpreh se: “Zyrtarët e sektorit kundër krimininalitetit nga Policia e Ulqinit dhe e Tivarit ne Mal të Zi kane kallëzuar penalisht ndaj dy shtetasve shqiptarë Vinçenc Pirolli 34 vjeç, dhe Dorjan Lala 35 vjeç, të cilët janë të dyshuarit kryesorë për vrasjen e Momçillo Gjurishiçit me 4 korrik 2021 në Ulqin”.

Boshkoviç ka shtuar se “gjatë hetimit janë dokumentuar prova te mjaftueshme që janë shfrytëzuar gjate largimit nga vendi i ngjarjes, si dhe është zbuluar drejtimi i arratisë së tyre”.

Sipas së përditshmes “Vijesti” në Mal të Zi, dyshohet se këta persona kanë kryer vrasje me qëllim gjakmarrjen. Shefi i policisë kriminale Boshkoviç është shprehur se “Kemi dyshime që mund të jetë kryer për hakmarrje por nuk kemi fakte konkrete”.

LEXO EDHE  Basha komenton largimin e Luan Baçit nga drejtimi i PD-së së Fierit

Ai gjithashtu ka theksuar se në bazë të të dhënave dy shqiptarët në territorin e Malit te Zi janë futur ilegalisht dhe se po të njëjtën ditë që është kryer vrasja janë larguar në drejtim të Shqipërisë përmes pikës së kalimit kufitar Sukobine-Muriqan.

Boshkoviç, në konferencën për shtyp, ka thënë se të gjitha të dhënat e grumbulluara kanë kryer në bashkëpunim me kolegët nga Shqipëria.

Vrasja e 68-vjeçarit Momçillo Gjurishiç dyshohet se ka ardhur si pasojë e vrasjes së kryer në Mars 2017, kur djali i tij Savo Gjurishiç vrau me armë zjarri shtetasin nga Kosova Beqë Likaj, 53 vjeç. Momçillo Gjurishiç është gjetur i vdekur në lokalin e tij në Ulqin pasditen e 4 Korrikut.