Më shumë se 600 emigrantë nxirren nga kamionët e dyshimtë në kufirin SHBA-Meksikë

Zyrtarët kufitarë meksikanë kanë kapur 652 emigrantë nga kamionët në kufirin me Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë dhe qindra të mitur të pashoqëruar.

Zyrtarët thanë se kishin ndaluar tre kamionë në shtetin meksikan Tamaulipas, të njohur si i përfshirë nga krimi i organizuar. Emigranet ishin zbuluar kur kishin dëgjuar zëra që vinin nga brenda konteinerëve të mbyllur, raportonte  Wall Street Journal.

LEXO EDHE  Biden, përpjekje për t’i dhënë formën përfundimtare paketës së shpenzimeve sociale

Emigrantët kryesisht nga Guatamala, u pikasen më pas nga skanimet me rreze X. Autoritetet thanë se kanë arrestuar katër organizatore te dyshuar, që po merren në pyetje nga oficerët.