‘Shpresoj që PD të fitojë sërish zgjedhjet’/ Kim: SHBA përkrahin luftën kundër korrupsionit pavarësisht rangut

Rreth 45 minuta ka zgjatur takimi mes kreut të PD, Lulzim Basha, dhe ambasadores amerikane Yuri Kim në selinë e PD.

Vizita e Kim në selinë e PD ëhstë bërë menjëherëpas ardhjes së saj nga Uashingtoni, ku theksoi e ka raportuar tek shefat e saj për situatën në Shqipëri.

Kim deklaroi se Amerika e di që PD-ja ndodhet në një pozitë të vështirë reformimi, duke shtuar se shpreson që të dalë nga kjo rrugë më e fortë, që të fitojë sërish zgjedhjet.

E dini të gjithë që SHBA ka pasur marrëdhënie të fortë me PD. Ne ishim aty kur PD hipi në pushtet për herë të parë dhe shpresoj që të punojmë së bashku kur ajo të vijë në pushtet përsëri. Demokracia përkufizohet nga të pasurit e një partie opozitare të fortë dhe që lulëzon. Gjithashtu e kuptojmë fare mirë që PD ndodhet në një pozitë të vështirë, proces tranzicion, por shpresojmë se do të dalë me të fortë dhe më e bashkuar, që të kthehet dhe të fitojë përsëri zgjedhjet. Gjithashtu dëgjoj që të konfirmoj se sa i përket Uashingtonit të jemi serioz në luftën kundër korrupsionit dhe pandëshkueshmërisë, jemi të gatshëm që ta sulmojmë atë, pavarësisht rangut, nivelit, apo partisë”, tha Kim.

LEXO EDHE  Mjafton goli i Giroud, Milani merr fitoren e 6 radhazi në Serie A