Bumçi kundër Bashës: Partia e përçarë për shkak të vendimit që ai mori

Aldo Bumçi i cili duket se ka dalë hapur pro Berishës dhe kundër Bashës, tha se Partia aktualisht është e përçarë, ndërsa foli me tone pozitive për energjinë që sipas tij ka dhe do të ketë ish-kryeministri Sali Berisha. Bumçi deklaroi ai, ndryshe nga nano, nuk ka frikë nga askush. Ndërsa shtoi se Berisha ka denoncuar më shumë se askush tjetër korrupsionind he krimin në radhët e qeverisë.

“Kadilli dhe Bejko janë në të drejtën e tyre të jenë kritikë me Berishën. Një parti PD e madhe e ka dhënë shembullin në vitin 2003 dhe 2005 pas asaj të vitit 1990. Shembujt në politikë i kemi të kundërt.

Nuk merret njeri me Nanon, nuk e di njeri se çfarë bën ai. Po të kishte halle Berisha ai nuk merrej me politikë. Në kohën e PD shqipëria ka qenë vite dritë larg dhe ka mbajtur barrën e një shoqërie të inkriminuar dhe ka treguar se bën opozitë. Zëri më i fortë opozitarë ka qenë Berisha dhe ai po sakrifikon për të dhënë për Shqipërinë. Berisha është ai që ka denoncuar më tepër. Ka ngritur një padi për sekretarin e shtetit amerikan. Kush e bën këtë? Një njëri që ka frikë nuk e bën.
Për momentin , është e vërtetë që momenti i përshtatshëm do ishte të dilte para zgjedhjeve Berisha dhe të bënte këtë që bëri tani. Por ai tha se e ka dhënë shembullin që ka dhënë dorëheqjen. Jam i habitur sesi Kuvendi i PD ,si ata pro dhe kundër Bashës në vend që të merreshin me masakrën në zgjedhje nga Rama ishin për zgjedhje brenda PD.
Ky është një moment, por Basha u tha se është afër karriges së kryeministrit dhe unë do dëshiroja të ishte e vërtetë.

LEXO EDHE  VIDEO/ Momentet kur banesa në "Astir" përfshihet nga flakët

Por sot nuk i kemi mirë marrëdhëniet me aleatët. Por nëse Basha nuk mbledh forumet, kujt beteje do i prijsh. Kemi pasur një masakër zgjedhore. Ne e dinim që Rama do e bënte maskarën dhe kështu do e bëjë dhe zgjedhjet e radhës.
Pse Basha nuk i mblodhi forumet më parë dhe të na bindte? Partia sot është e përçarë dhe kjo për shkak të vendimit që ai mori. Fakti që nuk ndau vendimin tregoi se nuk ka besim tek argumentet.”