FOTO/ Ndahet nga jeta ish-sulmuesi i kombëtares angleze

Jimmy Greaves, ish-sulmuesi i Tottenham dhe Anglisë, është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 81-vjeçare. Greaves ka qenë golashënuesi i Tottenhamit dhe fituesi i Kupës së Botës.

Heroi i “spurs” luftoi me një sëmundje të rëndë për disa vite. Pas lajmit, klubi i Tottenham ka reaguar: “Ne jemi jashtëzakonish të pikëlluar me lajmin e vdekjes së Jimmy Greaves të madh.

Ne shpresim ngushëllimet tona më të thella për familjen dhe miqtë e Jimmy në këtë kohë të trishtë.

LEXO EDHE  VIDEO/ Goditje spektakolare me roveshatë dhe dygolësh, Myrto Uzuni shkëlqen me Ferencvaros

Pusho në paqe, Jimmy.”

Ai ishte një nga golashënuesit më të mëdhenjt të Anglisë edhe pse u tërhoq nga futbolli në moshën 31 vjeçare.

Ai pati sukses gjithashtu si prezantues televiziv, një kritik profesionist, një komedian, një anekdotist, dhe një luftëtar frymëzues kundër alkolit.

James Peter Greaves, lindi si djali një shoferi të Tube në Manor Park, Londra Lindore, më 20 shkurt 1940.