Makina luksoze e Ramës/ Zyra e shtypit: Nuk e kemi blerë, e kemi marrë me qera

Zyra e shtypit e kryeministrit ka reaguar, pas lajmit për makinën 500 mijë euroshe me të cilën lëvizte Edi Rama, por e cila ishte regjistruar në emër të E.hoxhollarit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, gazetarja Esiona Konomi, ka bërë publike përgjigjen ekthyer nga qeveria, pas pyetje që i kishte drejtuar.

Siaps zyrës së shtypit të kryeministrisë makina me të cilën lëviz Rama nuk ëhstë blerë nga fondet publike, por është marrë me qera nga Partia socialiste, për shkak se makina e parë e kreut të PS ishte amortizuar.

Postimi i Konomit:

KRYEMINISTRI NUK LËVIZ ME MAKINË QEVERITARE, GMC I ËSHTË MARRË ME QERA ZONJËS E. HOXHALLARI

Qeveria sqaron përmes zyrës së komunikimit se mjeti luksoz GMC me të cilin lëviz Edi Rama së fundmi, nuk është blerë me fonde publike. Sipas sqarimit të mëposhtëm që mu dërgua në përgjigje të pyetjeve të mia, ky automjet i pablinduar, është marrë me qera nga Partia Socialiste prej një subjekti privat të regjistruar në emër të zonjës E. Hoxhallari.

PËRGJIGJIA E PLOTË E QEVERISË👇👇👇

“Automjeti ne fjale eshte ne pronesi te nje subjekti privat, me aktivitet tregtar te regjistruar sipas ligjeve ne fuqi. Partia Socialiste ka nje kontrate qeraje me subjektin, i cili ushtron prej me shume se 5 vitesh aktivitet ne fushen e shitjes dhe dhenies me qera te automjeteve. Automjeti nuk ka elemente te vecanta sigurie. Ai eshte marre pasi automjeti i meparshem ne perdorim te Kryetarit te PS, nuk plotesonte me standardet e levizjes per shkak te amortizimit si pasoje e vjetersise dhe numrit te madh te kilometrave te kryer. Me kete rast theksojme se kryeministri nuk ka blere nje automjet te ri me fondet e buxhetit te shtetit, qysh nga ardhja e tij ne detyre”

LEXO EDHE  Basha për vettingun e politikanëve: Do pastrojmë politikën nga llumi i tranzicionit dhe veseve