Sulmi në Kapitol/ Shtëpia e Bardhë merr në mbrojtje gjeneralin Milley

Shtëpia e Bardhë ka hedhur poshtë kritikat republikane ndaj gjeneralit Mark Milley, duke argumentuar se veprimet e raportuara të kryetarit ishin të kuptueshme duke pasur parasysh se ai po punonte me Donald Trump, i cili kishte nxitur një kryengritje vdekjeprurëse në Kapitolin e SHBA.

“Ky president, i cili ndjek kushtetutën, i cili nuk po nxit një kryengritje, i cili ndjek sundimin e ligjit, ka besim të plotë tek kryetari Milley dhe ai që vazhdon të shërbejë në rolin e tij,” tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki këtë pasdite.

LEXO EDHE  Ekzekutoi gruan dhe djalin 5 vjeçar, vetëvritet në burg 39-vjeçari

“Unë nuk mendoj se presidenti po kërkon drejtimin e anëtarëve të Kongresit që qëndruan pranë ndërsa presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe udhëheqësi i partisë së tyre nxitën një kryengritje dhe shumë prej tyre heshtën.”