‘Open Balkan’, Bushati-Ndrecës: Nëse vëllezërit kritikojnë, pse Rama nuk e bën me Vuçiç

Ardhja e kancelares Angela Merkel në Tiranë nxorri në dritë dhe njëherë urat jo të mira që kryeministri Rama ka me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti kur bëhet fjalë për nismën ‘Open Balkan’.

Një disktuim i tillë u bë edhe në studion e Open. Opinionistët janë të ndarë në mendimet e tyre lidhur me rëndësinë e kësaj nisme dhe mbështetësit si dhe qëndrimin e kryeministrit të Kosovës.

Plarent Ndreca dhe Andi Bushati debatuan mbi këto qëndrime.

LEXO EDHE  Zjarr në një banesë në Gjirokastër, dyshohet për v*ktima

Ndreca: Vëllezërit edhe kritikojnë.
Bushati: Kritiko njëherë dhe Vuçiçin, jo vetëm liderin e Kosovës.
Ndreca: Z.Kurti është ftuar për të bërë një bashkëpunim që përshpejton procesin e Berlinit. A të mbaroj ?
Malaj: Jo mos e mbaro
Ndreca: O zoti Malaj, a ta shpreh qëndrimin tim. Ai i thotë hajde në tavolinë dhe flasim për katër liritë. Hajde të flasim si të barabartë. Çfarë të keqe ka Kosov që të lëvizin njerëzit lirshëm me Serbinë, Shqipërinë.