Moderatorja shqiptare: Komentet negative ndikonin për keq në jetën time, u detyrova të mbyll Instagram-in

Foto marrë nga "Instagram"

Moderatorja Sara Gjordeni, e ftuar në emisionin “Abc e Pasdites”, tregoi historinë e saj personale me mesazhet ofenduese në Instagram.

Sara tregoi se teksa lexonte komente negative të shpeshta, filloi të përjetonte momente paniku. Në atë periudhë të jetës së saj Sara shprehu se e gjeti veten në një vorbull, dhe shpëtimin nga ankthi e gjeti vetëm me largimin nga rrjetet sociale.

“Nuk kam qarë, por kam përjetuar momente që kanë qenë vërtetë intense dhe nuk e kuptoja në fillim përse më vinin. Derisa u tërhoqa disa kohë nga Instagram dhe atë periudhë kuptova se gjendja ime ishte pasi po lejoja të tjerët të ndikonin më shumë se ç’duhet në jetën time.” – shprehu Sara Gjordeni

LEXO EDHE  Ritvana zbulon përse e telefonoi Argjendi në 2 të natës, Mikela: Do një natë njërën, një natë tjetrën

Sipas psikologes së ftuar në studio, Arjana Muçaj, sa i lejojmë ne këto komente të ndikojnë është në dorën tonë. Sipas saj, nëse ne i japim të njëjtën rëndësi mesazheve suportuese dhe pozitive, situata do të ishte tejet ndryshe. Ndërsa arsyet e ekzistencës së negativitetit në rrjetet sociale, psikologia përmend edhe shpërndarjen demografike pas regjimit në Shqipëri.