I infektuar me Covid? Putin vetëizolohet, ja ç´thotë Kremlini

Presidenti rus Vladimir Putin është vetizoluar pasi disa persona nga rrethi i tij i ngushtë u diagnostikuan me COVID-19.

Putin, i vaksinuar me të dy dozat e Sputnik V, ka bërë testin dhe ka dalë negativ, konfirmoi Kremlini të martën.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Putin është ‘absolutisht i shëndetshëm’, por se kishe pasur kontakte me persona që kishin rezultuar pozitiv ndaj COVID-19.

I pyetur nëse Putin kishte dalë negativ, ai u përgjigj ‘patjetër që po’.

Autoritetet ruse kanë qenë vazhdimisht në qendër të kritikave për nënvlerësimin e pandemisë.

Numri i viktimave në Rusi është në nivelet më të larta të regjistruara që prej fillimit të pandemisë, me rreth 800 vdekje të konfirmuara në ditë. Megjithatë, rastet e reja kanë pësuar rënie gjatë muajit të fundit, nga 20 mijë që ishin më parë në 17 mijë.

LEXO EDHE  Covid-19 mbërrin zyrtarisht edhe në ishullin përrallor me 50 mijë banorë

Deri më tani, vetëm 32 për qind e popullsisë ka marrë të paktën një dozë të vaksinës, ndërsa 27 për qind janë plotësisht të vaksinuar.

Të hënën, presidenti rus u takua me ekipin e Rusisë tek Lojërat Paralimpike, mori pjesë gjatë disa ushtrimeve ushtarake së bashku me ministrin e Mbrojtjes Sergey Shoigu dhe gjithashtu u takua me presidentin sirian Bashar Assad.