Covid: Doza përforcuese në MB do të fillojnë javën e ardhshme, ja dhe plani ‘Plani B’ i Anglisë

Plani përforcues do të fillojë javën e ardhshme
Qeveria ka vendosur planin e saj për të trajtuar Covid gjatë vjeshtës dhe dimrit – kur rastet pritet të rriten. Një pjesë kryesore e kësaj është ofrimi i vaksinave përforcuese për të gjithë mbi 50 vjeç, të rinjtë me kushte shëndetësore dhe punonjësit e kujdesit dhe kujdesit të vijës së parë.

Përforcuesi duhet të jepet të paktën gjashtë muaj pas një doze të dytë – me rekomandimin e goditjes me Pfizer. Ekspertët thonë se ka disa shenja që mbrojtja e ofruar nga vaksina mund të fillojë të bjerë disa muaj pas dozës së dytë – me grupet më të prekshme më të rrezikuara nga kjo. Përforcuesit po shpërndahen në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Lexoni më shumë në shpjeguesin tonë këtu.

Programi nxitës i goditjes ishte pjesë e “Planit A” në një plan dimëror për Anglinë i zbuluar nga Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid më herët – i cili gjithashtu përfshin promovimin e vaksinave dhe vazhdimin e rregullave të testimit dhe izolimit. Por nëse gjërat bëhen më serioze, Boris Johnson përshkroi një “Plan B”.

Kjo mund të përfshijë pasaportat e detyrueshme të vaksinave për ngjarje masive, dhe mbulesat e fytyrës gjithashtu mund të mandatohen ligjërisht në disa vende. Udhëzimet për të punuar nga shtëpia gjithashtu mund të lëshohen sipas këtij plani, por Johnson theksoi përfitimin e kthimit në vendin e punës për të rinjtë. Ne kemi shpjeguar dy planet këtu.

“Shumë thirrje dhe jo ambulanca të mjaftueshme”
Në Skoci, shërbimi shëndetësor është nën presion si kurrë më parë, me spitalet në të gjithë vendin që veprojnë me kapacitet të plotë, ose pranë tij. Mungesat e stafit për shkak të niveleve të larta të infeksionit Covid po i shtyjnë shumë nga ata që janë lënë në detyrë në kufijtë e tyre.

LEXO EDHE  E trishtë/ I riu përplaset me trenin dhe telefonon të ëmën: Më shoqëro në shtëpi!

Trajtuesit e thirrjeve po merren me rreth 10,000 më shumë 999 thirrje në muaj sesa verën e kaluar. Ndikimi po ndihet nga pacientët ndërsa presin me orë të tëra për ndihmë mjekësore. Korrespondentja shëndetësore e BBC Skocisë, Lisa Summers kaloi turnin e natës me një ambulancë në ekuipazhin në Lothian, për të dëshmuar nivelin e kërkesës me të cilën po përballen.

Skema e kuponëve të Irlandës së Veriut Rruga e Lartë

Në Irlandën Veriore, një skemë kuponi High Street për të ndihmuar bizneset e goditura nga pandemia në pakicë dhe mikpritje do të hapet për regjistrim më 27 shtator – me kartat e para të lëshuara në 4 tetor, tha qeveria.

Programi prej 145 milionë funte do të ofrojë karta të parapaguara me vlerë 100 £ për të gjithë personat mbi 18 vjeç dhe do të duhet të shpenzohen deri më 30 nëntor. Një pronar biznesi tha se paratë do të ishin një nxitje në një kohë kur ka një “qetësi natyrore” dhe “njerëzit kanë disa paund më pak në xhepin e tyre për të shpenzuar”.