Tjetër stuhi i afrohet SHBA/ ‘Nicholas’ kërcënon Teksasin

Në ciklon mund të shkaktohet nga stuhia Nicholas e cila është  drejtuar në bregdetin e Teksasit.

Stuhia ndodhet 60 kilometra nga gryka e Rio Grande, lumi që shënon kufirin midis Meksikës dhe Teksasit. Megjithatë, gjatë ditës, pritet të prekë tokën.

Meqenëse Nikola shoqërohet me erëra deri në 95 kilometra në orë, ekziston rreziku i shkaktimit të përmbytjeve , “veçanërisht në zonat metropolitane shumë të urbanizuara”, paralajmërojnë meteorologët amerikanë.

LEXO EDHE  Zyrtari taleban: Do të rikthehen ndëshkimet e rënda dhe ekzekutimet

Nga ana e tij, guvernatori i Teksasit Greg Abbott u bëri thirrje banorëve të dëgjojnë paralajmërimet nga autoritetet lokale.

“Ne presim shi të fortë sonte dhe nesër.Unë ju bëj thirrje të mos dilni në rrugë”, tha kryebashkiaku i Hjustonit, Sylvester Turner.