Bottas merr “pole position” në Monza, lë pas Hamilton dhe Verstappen

Foto: Formula 1.com

Valtteri Bottas me Mercedes ka siguruar “pole position” sot pasdite në pistën e Monza, ku këtë fundjavë do të zhvillohet gara e Çmimit të Madh të Italisë në Formula 1. Ai dha kohën 1’19”555, duke lënë pas shokun e tij të skuadrës Leëis Hamilton. “Pole” i siguruar në momentet e fundit.

Këta dy pilotë do ta nisin të shtunën nga vija e parë e startit garën “sprint” 100 kilometra, që do të aplikohet për herë të dytë këtë sezon (debutoi në Silverstone). Rezultati i kësaj gare “sprint” do të zyrtarizojë edhe renditjen e pilotëve për startin e garës së ditës së diel.

LEXO EDHE  VIDEO/ Gilman Lika tërhiqet nga futbolli, ish-kapiteni i Vllaznisë pritet me ovacione në “Loro Boriçi”

Për sa i përket rezultatit të pilotëve të tjerë në provat e sotme zyrtare, i treti u rendit Max Verstappen me Red Bull, që la pas dy makinat McLaren të Norris e Ricciardo. Në vendet 7-8 u klasifikuan dy pilotët Ferrari me Carlos Sainz dhe Charles Leclerc.