Si luftohet lodhja e muskujve?

Lodhja në përgjithësi është një gjendje e karakterizuar nga një ndjenjë e tepruar dobësie fizike.

Ky është një problem mjaft i zakonshëm i cili, në raste të rënda, rezulton në lodhje të vërtetë dhe prek si mendjen ashtu edhe muskujt, shkruan pazienti.it.

Në rastin e parë, ne flasim për lodhje mendore, ndërsa në tjetrën për lodhje të muskujve.

Lodhja, cilat janë shkaqet dhe pasojat?

Shqetësimet serioze që ndikojnë në produktivitetin mund të lindin për shkak të lodhjes.

Lodhja e muskujve është një simptomë e lodhjes fizike. Pasoja e parë që lidhet me lodhjen e muskujve është vështirësia në kryerjen e aktiviteteve të përditshme për shkak të një pranie të zvogëluar të energjisë.

Nivelet e ulëta të energjisë mund të shkaktohen nga ushqimi i dobët ose i papërshtatshëm, si dhe mungesa e stërvitjes fizike.

Njerëzit me këtë lloj lodhjeje mund të përjetojnë palpitacione ose rrahje të shpejta të zemrës.

Këto efekte ndodhin ndërsa trupi përpiqet të furnizojë sasi më të mëdha të oksigjenit në gjak, në mënyrë që të rrisë metabolizmin dhe energjinë e nevojshme për funksionimin normal të trupit.

E njohur në anglisht si sindromi i sforcimit të përsëritur, lodhja e muskujve ndodh kur ka një presion të tepërt të ushtruar në një zonë të caktuar të trupit. Ky është një problem i zakonshëm që mund të ketë shumë shkaqe, të tilla si gjumi, stresi, dieta e dobët, dehidratimi dhe obeziteti.

LEXO EDHE  Ja sëmundjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës K

Ilaçi më i mirë kundër lodhjes?

Kujdesi për veten duke rritur aktivitetin fizik është ilaçi më i mirë për të luftuar lodhjen.

Edhe pse është gjëja e fundit që dëshironi të bëni kur jeni tashmë të lodhur dhe pa forcë, ushtrimet shpesh janë një nga mënyrat më të mira për ta luftuar atë.

Thjesht gjeni një aktivitet që ju pëlqen dhe që ju mban në lëvizje, të tilla si një mësim vallëzimi, arte marciale ose një udhëtim të thjeshtë me biçikletë. Duke e bërë këtë ju do të ndiheni më energjik, duke forcuar zemrën, muskujt dhe mushkëritë dhe në të njëjtën kohë duke stimuluar hormonin e lumturisë, endorfinat.

Të gjitha të shoqëruara me një dietë mesdhetare, të bazuar në drithëra, perime, bishtajore, peshk, vaj ulliri, fruta të stinës apo një gotë verë të kuqe.

Kufizoni përdorimin e mishit dhe yndyrnave shtazore. Shmangni ushqimet e konservuara dhe të paketuara, ushqimet e shpejta, salsiçet, ushqimet e skuqura, sheqerin e rafinuar, alkoolin, kafen dhe duhanin.

/ata/