Shpërthen zjarri në burg, të paktën 41 humbje jete dhe dhjetëra të plagosur

Të paktën 41 persona kanë vdekur dhe dhjetëra tjerë janë plagosur në Indonezi pasi një zjarr shpërtheu në një burg, në periferi të kryeqytetit Xhakarta.

Zjarri shpërtheu gjatë natës në një burg në Tangerang, Baden-Württemberg, një qytet jo shumë larg kryeqytetit. Sipas raportit të deritanishëm, “41 të burgosur kanë vdekur, tetë janë plagosur rëndë dhe 72 kanë marrë plagë të lehta”, u tha gazetarëve shefi i policisë së Xhakartës, Fadil Imran.

Një zëdhënës i burgut të Indonezisë, Rika Aprianti, tha se një “hetim mbi shkakun” e zjarrit ishte duke u zhvilluar, duke vënë në dukje se ai shpërtheu gjatë natës midis orës 1 të mëngjesit dhe 2 të mëngjesit.

LEXO EDHE  Shtatëmbëdhjetë kallëp floriri dhe 6 mln dollarë, talebanët gjejnë “thesar” në shtëpinë e ish-zv. presidentit të Afganistanit (VIDEO)

Burgu po evakuohet, shtoi zëdhënësja, pa specifikuar numrin e të burgosurve në të, por duke pranuar se ata janë shumë. Godina e Tretë e Burgut Tangerang, ku po mbahen personat e dënuar për vepra penale të lidhura me drogën dhe paraburgim, ka një kapacitet nominal prej 122 vendesh.

Ndërtesa e burgut strehonte 2,000 të burgosur, një numër më i lartë se kapaciteti i parashikuar prej 600 personash.

Rrjeti televiziv indonezian Kompas transmetoi pamje që tregojnë burra nga ekipet  zjarrfikëse, që përpiqen të shuajnë.