Vr*u gruan në Greqi, shqiptari humbet kujdestarinë e fëmijës

Prindërit e gruas shqiptare, që u vra nga bashkëshorti, në fund të muajit korrik, në banesën e tyre në Greqi, janë caktuar nga prokurori për të marrë kujdestarinë e fëmijës.

Sipas mediave greke, autoritetet vendosën se “prindërit e nënës së djalit të mitur mund ta rrisin atë dhe ta mbështesin në të gjitha fazat e jetës siç kanë bërë deri më sot”.

Nga gjykimi u konstatua se babai i fëmijës, i cili aktualisht ndodhet në qelinë e paraburgimit nuk mund të përmbushë rolin e tij.

40-vjeçari e goditi me thikë bashkëshorten 31-vjeçare duke e lënë të vdekur pas një sherri për motive xhelozie. Fqinjët e tyre shpesh kishin denoncuar në polici për dhunën që autori ushtronte ndaj viktimës.

LEXO EDHE  Aksident në Elbasan, makina del nga rruga

“Ishin çift që ziheshin shpesh. Asgjë nuk ishte e papritur. Më 11 Korrik kisha paraqitur ankesë në polici sepse u përkeshën atë ditë dhe po bënin zhurmë. Policia erdhi atë ditë, makina e patrullës kaloi lart e poshtë, por nuk mendoj se trokiti në derën e tyre, nuk bënë asgjë. Ne nuk dinim as emrat e tyre. E vetmja herë që ata trokitën në derën tonë ishte gjatë karantinës, kur djalit të tyre i duhej kodi i internetit për shkak se ata e kishin ndëprerë”, tha një nga fqinjët, pas ngjarjes së rëndë.