Pandemia e radhës? E ka origjinën nga lakuriqët e natës, të enjt trurin deri në vdekje, shënohet viktima e parë

Një virus me origjinë nga lakuriqët e natës i cili enjt trurin, i quajtur Nipah virus, i ka marrë jetën një 12 vjecari e ka shqetësuar së tepërmi mjekët që thonë se kjo sëmundje e re është “tmerrësisht infektuese”.

Ekspertët druhen se sëmundja në fjalë mund të kthehet në një pandemi tjetër, të cilin e cilësojnë si “ E madhja fare”. Fëmija u infektua në Kerala të Indisë.

E gjithë zona rreth shtëpisë së djalit u rrethua menjëherë, ndërsa autoritetet shëndetësore janë vënë në gjendje gatishmërie në Malappuram dhe Kannur. Zyrtarët indianë kanë nisur një hetim mbi rastin dhe bënë thirrje që të mos përhapet panik.

LEXO EDHE  Tjetër vikt*më në Tiranë/ Bie nga lartësia, humb jetën 65-vjeçari

12 vjecari u shtrua në spital javën e kaluar me temperature të lartë. Gjendja e tij shëndetësore u përkeqësua ndjeshëm gjatë fundjavës, dhe mjekët nuk bënë dot asgjë për t`i shpëtuar jetën. Virusi i pagëzuar si Nipah konsiderohet një prej viruseve më të rrezikshme në botë dhe është 75 herë më vdekjeprurës se Covid 19.