Bjellorusi, dënohet aktivistja Maria Kolesnikova dhe avokati i saj

Aktivistja politike bjelloruse Maria Kolesnikova është dënuar me 11 vjet burg, kanë thënë figurat kryesore të lëvizjes opozitare të vendit.

Kolesnikova, 39 vjeç, u gjykua në Bjellorusi së bashku me avokatin e saj Maksim Znak i cili u dënua me 10 vjet burg, shtuan ata.

Kreu i opozitës Bjelloruse Sviatlana Tsikhanouskaya postoi dënimet e tyre në mediat sociale dhe kërkoi “lirimin e tyre të menjëhershëm”.

Këshilltari i Tsikhanouskaya, Franak Viacorka, i tha Euronews se vendimi ishte “tronditës” dhe një “farsë”.

“Nuk ka dëshmi të fajit të tyre. Ata janë absolutisht të pafajshëm dhe duhet të lirohen,” tha Viacorka.

Në mediat sociale, ai postoi një video të Kolesnikova dhe Znak në pranga dhe u burgos në një sallë gjyqi në të cilën Kolesnikova u buzëqeshi kamerave. Viacorka tha se ai mendonte se ishte pjesërisht një mesazh për të vazhduar luftimet.

LEXO EDHE  Tërmet i fortë në Kinë, raportohet për humbje jete

“Kur [Kolesnikova] ishte në kafaz në sallën e gjyqit sot, ajo donte të dërgonte mesazhin se nuk i intereson dënimi, i interesojnë vetëm ndryshimet dhe dëshiron që ne të gjithë të vazhdojmë të luftojmë për liri,” tha ai tha për Euronews.

Kolesnikova u bë një figurë kryesore e opozitës gjatë zgjedhjeve të diskutueshme të gushtit të vitit të kaluar, të cilat rezultuan në rizgjedhjen e udhëheqësit të vjetër Alexander Lukashenko.

Ajo më parë ka punuar me fushatën e Viktor Babariko, i cili u ndalua nga regjistrimi pasi u arrestua me akuzën e ryshfetit.

Kolesnikova u përball me akuzat për dëmtimin e sigurisë kombëtare kur u arrestua në shtator 2020 pasi i rezistoi përpjekjes së autoriteteve për ta detyruar atë në internim.