Propaganda e talebanëve dhe rezistenca afgane në Panjshir. Çfarë ndodh në luginën e pa pushtuar

Një grup luftëtarësh afganë të vendosur në provincën e thyer të Afganistanit Panjshir në verilindje të Kabulit kanë zmbrapsur sulmet e përsëritura të luftëtarëve talebanë ditët e fundit, thotë një përfaqësues i grupit për NPR.

Ali Nazary, kreu i marrëdhënieve me jashtë i Frontit të Rezistencës Kombëtare, i cili aktualisht është në SHBA, gjithashtu mohoi raportet se talebanët kanë marrë kontrollin e krahinës – territori i fundit i madh që qëndron midis milicisë islamike dhe kontroll të plotë mbi Afganistanin – duke i quajtur thashethemet “propagandë”.

Lugina Panjshir “nuk është shkelur,” i tha ai prezantueses Audie Cornish. “Talibanët po përballen me një rezistencë të ashpër.”

“Makina propagandistike talebane po përpiqet të devijojë vëmendjen, po përpiqet të përhapë propagandë, të dobësojë moralin në Kabul dhe gjetkë,” tha Nazary, i cili thotë se ka qenë në kontakt të ngushtë me zyrtarët e NRF në Panjshir.

Reagimet e Nazary erdhën në të njëjtën ditë kur talibanët dhe NRF -ja pretenduan fitore dhe mohuan humbje. Në kontrast të thellë me komentet e Nazary, kishte raportime për “të shtëna festive” në Kabul, kryeqytetin afgan, mbi fitoren e supozuar të talebanëve në Panjshir.

NRF, e cila thotë se ka rreth 10.000 luftëtarë, përbëhet nga milicitë e ndryshme lokale dhe ish -anëtarë të forcave afgane të sigurisë. Ajo udhëhiqet nga djali i arsimuar në Perëndim i komandantit legjendar muxhahedin Ahmed Shah Massoud, i cili u vra në ditët para sulmeve terroriste të 11 shtatorit. Plaku Massoud ndihmoi për të luftuar si ushtrinë sovjetike ashtu edhe talebanët nga fortesa e tij në Luginën Panjshir, e vendosur në malet Hindu Kush.

Opozitës së Massoud i bashkohet Amrullah Saleh, i cili ishte nën Presidentin Ashraf Ghani, i cili u largua nga Afganistani pasi talebanët u futën në kryeqytet muajin e kaluar. Në një video të postuar në mediat sociale, Saleh gjithashtu mohoi thashethemet për një humbje.

LEXO EDHE  Treni del nga shinat, 50 të plagosur dhe 3 të vde*ur

Duke kundërshtuar raportet se ai dhe Massoud gjithashtu kishin ikur, ish -nënpresidenti u tha përkrahësve të tij se ai është në Luginën Panjshir dhe se NRF -ja ka “mbajtur forcën” dhe do të vazhdojë të luftojë.

Nazary tha se talebanët filluan ofensivën e tyre të fundit-dhe më të madhe deri më sot-me shpresën për të pushtuar Panjshir para se të shpallnin një qeveri të re.

“Për fat të mirë, forcat tona luftuan me guxim. Ata zmbrapsën të gjitha sulmet e tyre,” tha ai, duke shtuar se talebanët madje ishin tërhequr nga disa zona.

Panjshir është përshkruar si një kështjellë natyrore kundër pushtuesve, por nuk është e qartë se sa gjatë mund të qëndrojë rezistenca kundër një force talibane më të madhe dhe të pajisur më mirë.

Nazary tha se elementët e al-Kaidës janë bashkuar me talebanët dhe se rezistenca po i lufton ata “të gjithë vetëm”.

“E gjithë bota na ka braktisur,” tha ai. “Ne nuk po marrim asnjë lloj ndihme, çfarëdo forme që të jetë. Dhe ne po luftojmë al-Kaidën dhe terrorizmin ndërkombëtar për momentin. Dhe të gjithë po e injorojnë këtë.”

Megjithëse rezistenca vazhdon të luftojë, tha Nazary, ajo mban “linja komunikimi” me talebanët dhe ka bërë një thirrje deri më tani të pasuksesshme për të thënë në qeverinë e re.

“Lëvizja talebane nuk përfaqëson shumicën dërrmuese të popullsisë së Afganistanit. Shumica dërrmuese janë kundër tyre,” tha ai. “Në mënyrë që ata të formojnë një qeveri gjithëpërfshirëse, ata duhet të përfshijnë të gjitha grupet etnike, të gjitha forcat politike, të gjitha partitë politike nga i gjithë vendi, si gratë ashtu edhe burrat.”

“Fatkeqësisht, tani në qeverinë e tyre që po formojnë, ata po injorojnë 50 përqind të shoqërisë, të cilat janë gra,” tha Nazary.