Covid/ Mbi 45 mijë qytetarë shfaqin komplikacione pas vaksinës Sputnik-V në Argjentinë

Mbi 45 mijë raste të qytetarëve të vaksinuar me Sputnik-V kanë paraqitur efekte anësore dhe komplikacione ku  sipas raportit të ministrisë, 75 raste duhej të shtroheshin në spitale ,

Incidenca e shtrimeve në spital në Argjentinë për njerëzit e vaksinuar me vaksinën ruse Sputnik-V është 0.66 për 100,000 të vaksinuar. Këto të dhëna përmenden në raportin e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë të vendit.

Konkretisht, raporti thekson se deri më 31 korrik, 11,368,961 doza të vaksinës Sputnik-V ishin administruar në Argjentinë (raporti nuk bën dallimin midis sa morën dozën e parë dhe sa morën të dytën).

LEXO EDHE  ‘Armiqësia’ nuk zgjat shumë, Emmanuel Macron vendos të rikthejë ambasadorin në SHBA

Raporti i ministrisë thotë se shumica e raporteve të efekteve anësore u përfshinë në bazën e të dhënave në fillim të fushatës së vaksinimit, të cilat mund të lidhen me rritjen e interesit për vaksinimin. “Sputnik-V ishte vaksina e parë që u përdor në Argjentinë me fillimin e fushatës më 29 dhjetor dhe është deri më tani vaksina më e përdorur,” tha ministria në një deklaratë.