Kim Jong-Un refuzon sërish vaksinat anti-Covid për shtetasit e tij

Koreja e Veriut ka kërkuar që gati tre milionë vaksina anti Covid-19 të ofruara për të të ridrejtohen diku tjetër, thotë OKB.

Një zëdhënës tha se vendi kishte kërkuar qe vaksinat të zhvendoseshin në vendet më të goditura për shkak të mungesave globale të vaksinave.

Vaksinat Sinovac të prodhuara nga Kina u ofruan nën programin Covax i cili synon të ndihmojë kombet më të varfra të marrin vaksina.

Koreja e Veriut është pjesë e skemës, por ende nuk ka marrë asnjë dozë sipas saj.

Kombi i fshehtë vendosi masa të rrepta antivirus që nga fillimi i pandemisë. Ishte një nga vendet e para që mbylli kufijtë në janar të vitit të kaluar.

Sidoqoftë, analistët kanë shprehur dyshime për suksesin e vendit në kontrollin e virusit dhe zyrtarët shëndetësorë i kanë thënë BBC -së se Kina është gjithnjë e më e shqetësuar për përhapjen e mundshme të virusit brenda Koresë së Veriut.

LEXO EDHE  Dy tërmete trondisin Italinë

Kjo nuk është hera e parë që vendi refuzon vaksinat. Në korrik, ajo hodhi poshtë dërgesat e rreth dy milionë dozave të vaksinës AstraZeneca, duke cituar shqetësimet për efektet anësore të mundshme, tha një qendër studimore e Koresë Jugore e lidhur me shërbimin e inteligjencës të vendit.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, u tha gazetarëve në korrik se kishte ofruar të furnizonte Korenë e Veriut me vaksinën e vet Sputnik në raste të shumta.

Koreja e Veriut ka shprehur disa dyshime mbi efikasitetin e vaksinimeve Covid-19, me mediat shtetërore që raportojnë shpesh për incidentet në SHBA dhe Evropë, ku individët kanë pasur reagime negative ndaj të shtënave.