Në kërkim për trafik droge, arrestohen dy ish-badigardët e Saimir Tahirit

Hekuran Marku e Paul alias Agustin Deda, të cilët ishin kërkim ndërkombëtar, raportohet se janë arrestuar jashtë vendit, përkatësisht në Gjermani e Francë.

Dy ish-badigardët e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ishin në kërkim në kuadër të operacionit të koduar “Shpirti”. Ata akuzohet si të implikuar në trafik droge.

Prokuroria Posaçme raportohet ka dërguar gjithë dokumentacionin e nevojshëm për ekstradimin e tyre në Shqipëri.

Operacioni “Shpirti”, sipas të dhënave zyrtare, çoi në shkatërrimin e 4 grupeve kriminale të trafikut të lëndëve narkotike, ndërsa operacioni u shtri nga Spanja, në Itali, Shqipëri dhe Malin e Zi. Nga operacioni “Shpirti” u vendosën nën sekuestro 12 pasuri të paluajtshme, përfshi apartamente, bare e restorante, vlera e të cilave përllogaritet në disa milionë euro.

LEXO EDHE  Basha: Rama pjesë e projektit të ‘Novisadit’, Shqipëria e ka të ardhmen në BE e jo në Serbi

LEXO EDHE:

Detaje të reja/ Dëshmia e skafistit të penduar: Roli i 2 shoqëruesve të ish-ministrit Tahiri, me gardistët na prezantoi “Pinxho”

Arrestimi i ish-truprojave të Tahirit/ Avokati mohon akuzat: Persona të tjerë kanë abuzuar me emrin e tyre