Hedhja në rrugë e të rinjve/ Vokshi pyet Ramën dhe Veliajn: Cila është zgjidhja e Qeverisë për akomodimin e studentëve?

Trazirat në Afganistan kanë prekur dhe Shqipërinë si dhe vendet e tjera të rajonit dhe botës, për shkak të strehimit të refugjatëve.

Por nëse në çdo vend të botës janë gjetur zgjidhje me kosto të ulët ose pa dëme për qytetarët vendas, në Shqipëri dyshja Rama-Veliaj nxori me dhunë dhe la në mes të 4-rrugëve studentët për të strehuar refugjatët e luftës.

Një ditë më parë kryebashkiaku Veliaj pa asnjë keqardhje, por me një gjyhë vreri sulmoi dhe ofendoi studentët dhe mediat, se gjpja qeveria bën çtë dojë në muajin gusht me pronat shtetërore siç janë godinat në ‘Qytet Studenti’ dhe në këtë rast ato do të përdoren për strehimin e refugjatëve afganë.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ 849 të infektuar dhe 5 v*ktima në 24 orët e fundit në Shqipëri! Harta

Pikërisht për lënien dhe braktisjen e studentëve në mes të 4 rrugëve ka reaguar edhe deputetja e zgjedhur e PD-së, Albana Vokshi.

Ajo pyet Veliajn dhe Ramën se çfarë do të bëhet me studentët shqiptarë që kanë paguar qeranë për dhomën në godinat e “Qytetit Studenti’?

Postimi i Vokshit:

Ndërsa mirëpresim qytetarët afganë të cilëve jeta ju rrezikohet në vendin e tyre, cila është zgjidhja e Qeverisë  për akomodimin e studentëve të cilët kanë bërë ndërkohë edhe pagesat për dhomat në konvikte?

Mbarëvajtja dhe arsimimi i të rinjve, fëmijëve tanë, duhet të mbetet gjithnjë prioritar.