“Salillari, stop grabitjes. Zbato ligjin, ke vjedhur 4.2 mln euro”, banorët e Lumasit në protestë

“Zbatoni ligjin, po vjedhin 4.2 milion euro nga xhepat tanë, oligarku Pëllumb Salillari në Lumas do të jetë fundi i grabitjeve të tua”.

Me këto mesazhe të shkruara në pankarta, banorët e Lumasit protestuan para bashkisë së Kuçovës.

Prej disa muajsh, banorët kundërshtojnë ndërtimin e ujësjellësit nga kompania Salillari, ndërsa e akuzojnë atë për grabitje.

Banorët e Lumasit thonë se prej projektit të ri po dëmtohet zona e mbrojtur dhe burimi i Sinecit do të shkatërrohet.

“Kanë shkatërruar burimin e pyjet, nuk e meritojmë ne si zonë e mbrojtur”, tha një banor.

Banoret kanë theksuar se ky projekt duhet të ndërpritet se dhe inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit për Rajonin me qendër në Elbasan ka kërkuar pezullim të punimeve, por firma po i vazhdon.Ky inspektoriat ka deklaruar se firma Salillari nuk ka pasur leje për zhvillimin e punimeve.

LEXO EDHE  Projektligji/ Fëmijët e mjekëve e infermierëve që humbën jetën nga Covid, marrin rrogën e prindit deri 18 vjeç

Dhjetëra banorët të fshatit Lumas të Kuçovës kanë protestuar çdo ditë dhe janë përplasur e me policinë.

Madje disa prej tyre hynë dhe në grevë urie të cilën e ndërprenë për shkak se morën informacion se do ndërhyjë specialistët e Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit nga Tirana.