Ish-drejtori i CIA: Marrja e pushtetit nga talebanët katastrofë, duhen ndalur

Ish-drejtori i CIA-s David Petraeus e konsideron marrjen e pushtetit nga talibanët në Afganistan si “të tmerrshëm” dhe një “katastrofë” për Botën.

Ish-gjenerali ushtarak amerikan dhe ish-komandanti i forcave ushtarake në Afganistan paralajmëroi se “këtu nuk ka një epilog të mirë”.

“Ky është një hap i madh prapa për sigurinë kombëtare dhe do të bëhet shumë më keq nëse nuk vendosim të ndërmarrim veprime vërtet serioze,” tha 68-vjeçari Petraeus.

LEXO EDHE  Itali/ Kapet 38-vjeçari shqiptar me 1 milion euro drogë në makinë

Ai thotë se ekziston një zgjidhje në formën e një mesazhi për talibanët.

“Nëse ne mund të flasim me talibanët në mënyrë efektive, t’u themi atyre se duhet të ndalojnë atë që po bëjnë, ose t’ua dërgojmë ushtrinë amerikane dhe ne do ta ndalojmë këtë”, tha Petraeus.

Sipas tij, çdo epilog është i keq, “nëse talibanët marrin Afganistanin ose gjithçka kthehet në një luftë civile”.