Sekuestrohen 9.6 ton kokainë me vlerë 450 milionë euro

Hetuesit e drogës nga Ekuadori kanë konfiskuar sasi të mëdha të kokainës në qytetin bregdetar të Guayaquil.

Ministrja e Brendshme Alexandra Vela foli për një operacion policor “historik”.

Me 9.6 ton, është zbulimi më i madh i drogës i bërë ndonjëherë nga autoritetet ekuadoriane kundër drogës.

“Droga erdhi nga Kolumbia,” ka thënë shefja e policisë Tanya Varela.

Me sa duket ato janë të destinuara për transport në Meksikë ose SHBA. Vlera e drogës së konfiskuar në treg u vlerësua në 450 milionë dollarë.

LEXO EDHE  Sarah Palin: Nuk vaksinohem, i besoj Faucit kur tha që imuniteti natural është më i mirë!

Kokaina ishte fshehur në një dyqan që shet ujë. Atje oficerët gjithashtu konfiskuan armë zjarri dhe rreth 2.800 fishekë. Dy persona u arrestuan. Autoritetet kishin gjetur 500 kilogramë kokainë në të njëjtin vend në korrik dhe arrestuan pesë persona.

Vitin e kaluar, policia ekuadoriane kundër drogës kishte konfiskuar gjithsej 128 tonë drogë.