6 vende të BE kundër pranimit të afganëve: Çojmë sinjale të gabuara, motivojmë…

Gjashtë vende anëtare të Bashkimit Evropian i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të mos e ndalojë dëbimin e emigrantëve afganë, pavarësisht marrjes së kontrollit nga ana e talibanëve të disa pjesëve të vendit.

Austria, Belgjika, Danimarka, Gjermania, Greqia dhe Holanda i shkruan Komisionit Evropian duke pretenduar se mbajtja e emigrantëve “dërgon sinjal të gabuar dhe ka të ngjarë të motivojë edhe më shumë qytetarë afganë të largohen nga shtëpitë e tyre për në BE.”

Adalbert Jahnz, zëdhënësi i Komisionit për çështjet e brendshme shpjegoi se “i takon secilit shtet anëtar të bëjë një vlerësim individual nëse kthimi është i mundur në një grup të caktuar rrethanash, që duhet të marrë parasysh parimet e ligjit dhe të drejtat themelore”.

“Por kjo nuk është diçka që BE -ja e rregullon në mënyrë specifike,” shtoi ai, raporton Euronews.

Thirrja e gjashtë shteteve anëtare vjen një javë pasi Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) u bëri thirrje autoriteteve austriake të ndalojnë dëbimin e një shtetasi afgan deri në fund të gushtit për shkak të “rrezikut të qartë të dëmit të pariparueshëm për ankues “.

Në muajin korrik, Afganistani i bëri thirrje BE -së që të ndalojë dëbimet e detyruara të emigrantëve afganë, për tre muaj, derisa forcat e sigurisë po luftojnë kundër talibanëve.

Talibanët filluan një ofensivë kundër forcave qeveritare që kur Shtetet e Bashkuara dhe vendet tjera, në muajin maj, filluan tërheqjen e forcave të tyre nga Afganistani, pas rreth 20 vjetësh të operacioneve luftarake atje. Tërheqja e plotë pritet të ndodhë deri në fund të muajit gusht.

LEXO EDHE  Shefi i OKB-së paralajmëron ‘katastrofën’ klimatike

“Vetëm sepse rajonet e një vendi janë të rrezikshme nuk do të thotë se çdo person nga ai vend ka të drejtën e mbrojtjes” tha ministri belg i Azilit dhe Migracionit, Sammy Mahdi, duke arsyetuar kërkesën e gjashtë shteteve drejtuar KE-së.

Ministria holandeze e drejtësisë konfirmoi gjithashtu se i kishte kërkuar Brukselit të mos pezullojë dëbimet e detyruara, ndërsa shtoi se “zhvillimet në Afganistan po ndiqen nga afër”.

Por, një zyrtar i lartë i BE -së tha se “duke pasur parasysh situatën aktuale, unë nuk pres që operacionet e kthimit të detyruar të ndodhin”, raportonte REL.

Sipas AFP-së, ky zyrtar ka thënë se këtë vit, 1.200 njerëz ishin kthyer nga BE-ja në Afganistan. Prej tyre, 1.000 ishin “vullnetarë” dhe 200 “të detyruar”.

Pas kërkesës së Kabulit drejtuar vendeve të BE -së më 11 korrik, Suedia dhe Finlanda ndaluan dëbimet e detyruara në Afganistan.

Afganët në vitin 2020 përbënin 10.6 për qind të azilkërkuesve në BE, ose pak më shumë se 44.000 nga rreth 416.000 kërkesat e përgjithshme për azil. Shifra është e dyta më e madhe pas sirianëve me 15.2 për qind, sipas statistikave të BE -së.