Pas Messi-t, edhe Ronaldo drejt PSG? “AS” zbulon prapaskenat dhe një mesazh nga Mbappe

Leo Messi tashmë është zyrtarizuar si lojtar i PSG, ndërsa transferimi nga Barcelona drejt Parisit, mund të konsiderohet si goditja e madhe e francezëve në këtë sezon transferimesh.

E ndërsa një ditë më parë, kur u bë edhe prezantimi zyrtar i Messit te PSG, një prej lojtarëve të Lille, ekipit kampion të Francës, hodhi “rrjetat” në drejtim të Ronaldos, yllit portugez të Juventus, për një afrim të mundshëm të tij në kampionatin francez, gazeta “AS” shkon edhe më tej, kur shkruan se Ronaldo mund t´i bashkohet Messit.

Yllit portugez i përfundon kontrata me Juventusin më 30 qershor 2022 dhe te PSG e shikojnë si pasuesin e Kylian Mbappe, i cili deri më tani nuk ka pranuar të rinovojë dhe Real Madrid me gjasa do të jetë klubi i tij i ri.

Mbappe në Real Madrid

AS zbulon se PSG tashmë ka rënë dakord që Mbappé do të shkojë në Bernabeu në fund të sezonit të ardhshëm, falas. Ata e dinë që i riu ka ide shumë të qarta për rinovimin e tij të ngecur dhe asgjë nuk do ta bëjë atë të ndryshojë mendje. Por në këmbim PSG do të nënshkruajë me Cristiano Ronaldon, i cili gjithashtu do të jetë i lirë të largohet nga Juventusi më 30 qershor 2022. PSG do të shkëmbejë një lojtar me një tjetër dhe me kosto zero përsa i përket tarifave të transferimit. Ata nuk do të marrin një euro të vetme nga Madridi, por ata tashmë kanë një zëvendësues për të njëjtën kosto. Bashkimi i Messit, Neymar dhe Cristiano, podiumi i Topit të Artë 2015, do të ishte një arritje mbresëlënëse. Messi e fitoi atë edicion me 41.3% të votave të hedhura, Cristiano ishte i dyti me 27.7% dhe Neymar përfundoi i treti me 7.8%. Ambicia e Al-Khelaifi ka qenë gjithmonë për të sjellë së bashku tre lojtarët në Paris dhe tani që marrëveshja e Messit është finalizuar, ai po afrohet gjithnjë e më shumë.

Projekti PSG po përparon
Jorge Mendes, agjenti i Cristianos, tashmë është i vetëdijshëm për gjithçka. Dhe Cristiano do të kishte motivim shtesë. Ai do të mbërrinte në Paris në moshën 37 -vjeçare dhe do të nënshkruante për dy vjet të tjerë, gjë që do ta çonte në 39 vjeç, moshën në të cilën ai po mendon të bëjë një hap mënjanë ose të largohet në një kampionat më pak të kërkuar, ndoshta në SHBA ose Katar. Nëse Cristiano zëvendëson Mbappé, vështirë se dikush në Parc des Princes do të mërzitet. Projekti gallatik i PSG -së është shpalosur dhe të kujton shumë projektin gallatik që Florentino Pérez ndërtoi në Madrid midis 2000 dhe 2004.

LEXO EDHE  Bayern Munich, Kingsley Coman kthehet në stërvitje pas operacionit në zemër

Duke folur në prezantimin zyrtar të Messit në PSG, Al-Khelaifi tha: “Mbappé donte një ekip konkurrues dhe tani e ka atë. Ai nuk ka justifikime. Tre fjalët e fundit tingëllonin si një kërcënim ndaj lojtarit francez. Në Real Madrid, reagimi i Presidenti i PSG -së u mor me qetësi, pasi tashmë dihet që Florentino nuk do të marrë asnjë dritë jeshile për transferimin në Bernabeu këtë verë”.

AS shkruan se në Madrid, ata janë të qetë: “Kylian është një lojtar me tru dhe ai nuk do të ndryshojë vendimin e tij për shkak të presionit publik dhe shtrëngues nga Al-Khelaifi”.

“Ne mbetemi të qetë me të. Në të vërtetë, Mbappé ka folur, vendimi i tij për të nënshkruar për Madridin është i padiskutueshëm, ose këtë verë nëse PSG më në fund hap dorën për të negociuar (diçka shumë e pamundur, duke pasur parasysh atë që kemi parë) ose prisni që sezoni të përparojë në mënyrë që nga 1 janari të mund të flasë lirshëm me Madridin.

Prandaj, nëse Al-Khelaifi donte ta bindte Mbappé-n me frazat e tij ose ta frikësonte Madridin me këtë kërcënim për ta mbajtur atë në Paris, pavarësisht çfarëdo, ai nuk e ka arritur objektivin e tij.

Të dy, Madridi dhe Mbappé e dinë se çfarë do të ketë e ardhmja. E kanë thënë tashmë. Një fjalë ndonjëherë vlen më shumë se një kontratë prej 200 faqesh. Florentino është i kujdesshëm dhe e di se gjërat do të ndodhin nga tani deri më 31 gusht dhe se Mbappé do të futet në disa mesazhe të tjera.

Por Mbappé me siguri po vij në Madrid. Dhe përmes së njëjtës derë Cristiano do të zbarkojë te PSG ….”, shkruan AS.