Pacolli i kthen Ramës “borxhin”, i del në krah dhe sulmon Albin Kurtin

Biznesmeni politikan, Behxhet Pacolli, i njohur për lidhjet e forta me Kremlinin, dhe që qëndroi në detyrën e Presidentit vetëm 35 ditë, i ka dalë në krah Edi Ramës, në qëndrimin e tij, kundër liderëve politikë të Kosovës.

Në një kohë kur marrëdhëniet mes Tiranës dhe Prishtinës zyrtare janë në ditët e tyre më të këqija, me Edi Ramën dhe Albin Kurtin që i ndan në mes Ballkani i Hapur, por edhe shumë çështje të tjera, Pacolli i cili ka marrë nga Qeveria e Tiranës, ndërtimin e aeroportit të Vlorës, duket se po i kthen “borxhet” Ramës.

Me një shënim në rrjetet sociale, Pacolli shkruan se drejtuesit e dy vendeve duhet të ulin tensionet dhe të lënë pas inatet që kanë mes tyre, ndërsa pretendon se Shqipëria është një shtet shumë më i fortë se Kosova.

Sipas Pacollit nuk ka asnjë përfaqësues politik shqiptarë që nuk e do Kosovën.

Postimi i Pacollit:

Pa pretendime politike, mbështetje, kritikë apo preferencë ndaj askujt, e kam më se të nevojshme të ftoj përfaqësuesit e institucioneve të dy vendeve tona (Shqipërisë dhe Kosovës) që të ulin tensionet, të lënë mënjanë inatet dhe teket dhe interesat personale dhe të fillojnë të punojnë së bashku e të harmonizojnë dhe koordinojnë të gjitha veprimet politike, në një kohë kur mbështetja për Kosovën nga Shqipëria, është më se e nevojshme.

LEXO EDHE  Aksidenti me 6 të plagosur, policia jep detajet

Unë besoj se për shkak të “rivaliteteve personale” krerët e shteteve nuk duhet të ndërmarrin asnjë veprim që mund ta dëmtojë Kosovën ose ta privojnë atë nga rrugëtimi i saj, veçanërisht kur ajo gjindet në “udhëkryqin e madh”.

Çdo pretendim për të “sfiduar rivalin” midis udhëheqësve politikë të Kosovës dhe Shqipërisë do të ishte një humbje për Kosovën e jo për Shqipërinë, pasi është e qartë se Shqipëria është në një pozitë më të fortë se Kosova, duke filluar me faktin se Shqipëria është një shtet, de facto dhe de jure, anëtare e të gjitha organizatave botërore dhe e njohur nga e gjithë bota, me një traditë të gjatë politike, është ekonomikisht më e fortë, ka shumë më tepër burime natyrore sesa Kosova dhe qëndron gjithashtu fakti i padiskutueshme që çdo ditë Shqipëria po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme në Rajon dhe më gjerë.

Prandaj, politikanët e Kosovës duhet menjeherë të fillojnë e të veprojnë me kolegët e tyre ne Shqipëri bashkarishtë, pa arrogancë dhe emocione të harmonizojnë veprimet e tyre, gjithmonë në interes të qytetarëve e sidomos të Shtet- dertimit të Kosovës. …

Nuk ka asnjë Shqipëtar apo përfaqësues politik shqiptar që nuk e do Kosovën!