Policia i gjeti në bodrum tankun e Luftës së Dytë Botërore, gjobitet me 250 mijë euro i moshuari

Një 84-vjeçar nga Gjermania është gjobitur me 250 mijë euro, si është dënuar me 14 muaj burg, por është i lënë i lirë me kusht, pasi në vitin 2015 iu gjet një tank “Panther” i Luftës së Dytë Botërore, si dhe municione luftarake.

Gjykata e dha vendimin më 2 gusht, ku detyroi të moshuarin ta shesë ose ta dhurojë tankun në një muzeu brenda dy viteve të ardhshme.

Sipas BBC, autoritetet kishin marrë informacione për municionet dhe kishin kur shkuan për kontroll në shtëpinë e 84-vjeçarit u befasuan nga ajo që panë në ambientet e bodrumit të tij në qytetin verior gjerman Heikndorf.

LEXO EDHE  Covid-19 mbërrin zyrtarisht edhe në ishullin përrallor me 50 mijë banorë

20 ushtarë punuan për 9 orë për të larguar municionet nga shtëpia e personit, emri i të cilit nuk është bërë i ditur nga autoritetet.

Po ashtu, në bodrum, i moshuari kishte edhe një bust të Hitlerit, manekinë me uniforma naziste, e shumë objekte të tjera të lidhura me nazizmin.