Tallej me të vaksinuarit, ndahet nga jeta pronari i lokalit pasi u infektua me Covid

Një pronar i një klubit nate, ka vdekur nga Covid-19 pasi u tall me njerëzit për marrjen e vaksinës ‘eksperimentale’ dhe paralajmërimin e një komploti në qindra mesazhe në Facebook.

David Parker, 56 vjeç, vdiq në Spitalin Memorial Darlington në County Durham të hënën.

Ai ishte infektuar me virusin vetëm disa javë pasi tallte vaksinën dhe kompanitë farmaceutike në postimet në mediat sociale. Familja e Parker, thuhet se tani po i bën thirrje të gjithëve që të marrin vaksinën.

LEXO EDHE   Dyshohet se vr*u mësuesen angleze, del sot para gjykatës shqiptari

Ndërkohë, Qeveria angleze po vazhdon betejën e saj për të inkurajuar marrjen e vaksinës në mesin e të rinjve, pasi ajo u shtri në të gjithë personat mbi 18 vjeç në mes të qershorit. Ministrat janë të shqetësuar se tre milionë qytetarë nën 30 vjeç ende nuk kanë marrë asnjë dozë.