Njollë e zezë për qytetin, klubi i njohur italian shkrihet pas 106 vitesh themelim

during the Serie B match between AS Livorno and Pisa SC at Stadio Armando Picchi on October 26, 2019 in Livorno, Italy.

Për momentin futbolli në Livorno ka ”vdekur”. Në fakt, ekziston vdekja përfundimtare sportive e klubit i cili në fakt në fakt nuk u pranua në kampionatin e Serie D.

Kjo do të mbetet një njollë për qytetin. Një fatkeqësi sportive për një komunitet që ka në gjak futbollin në Itali. Shkak për mospranimimin e klubit u bë stadiumi me standarte jo të mira dhe kushtet e pakta financiare.

LEXO EDHE  Roma shkëlqen edhe në Conference League, fitore me 5 gola ndaj CSKA Sofie

Çfarë do të ndodhë tani? Rrugët janë të ndryshme, me një klub të ri që mund të fillojë nga kategoritë e ulëta për të provuar ngjitjen dhe për t’u kthyer në futbollin elitar. Livorno u themelua në vitin 115 dhe suksesi më i madh i tyre është vendi i dytë në Serinë A në sezonin 1942-1943.