Zjarret e mëdha “mbërthejnë” Rusinë

Zjarret e verës kanë  pushtuar  tashmë edhe Rusinë . Një  sasi rekord e emetimeve të karbonit në rajonin siberian të Rusisë është regjistruar së  fundmi për shkak të  zjarreve që  kanë  shpë rthyer aty.

Ambjentalistët kanë frikë se zjarret, të nxitura nga moti i nxehtë, mund të shkrijnë akullnajat e Siberisë duke lëshuar akoma edhe më shumë karbon që ishte ruajtur gjatë në tundrën e ngrirë.

Deri më tani, zjarret e këtij viti kanë përfshirë më shumë se 4.2 milionë hektarë vetëm në qytetin e  Yakutias, duke dërguar shtëllunga  tymi të madha tymi deri në Polin e Veriut .

LEXO EDHE  Fëmijët preken më pak nga simptomat afatgjata të COVID-19

Ajo që e bën këtë veçanërisht të veçantë është se masat ajrore me tym po arrijnë në atë veri. Unë nuk mendoj se dikush e ka regjistruar këtë më parë,” tha Santiago Gassó, një shkencëtar  në Universitetin e Maryland.

Sipas vlerësimeve nga Shërbimi i BE-së për Monitorimin e Atmosferës emetimet e ngrohjes së klimës që nga muaji  qershor ka arritur në  më  shumë se 505 megatonë dioksid karboni.

Shkencëtarët kanë mbetur të habitur nga shkalla dhe intensiteti i zjarreve kohë t e fundit . Muajin e kaluar, Moska dërgoi trupa ushtarake dhe aeroplanë për të ndihmuar në  shuarjen e zjarreve.