Si u tërhoq SHBA nga futja në ‘listën e zezë’ nën ndikimin e Soros, të politikanit të njohur

Ish-kryeministri, Sali Berisha, ka sjellë gjatë konferencës për shtyp edhe një rast të ngjashëm me rastin e tij.

Berisha tregoi historinë e një kryetari parlamenti, i cili ishte shpallur ‘non grata’ nga administrata e ish-presidentit amerikan, Barack Obama nën ndikimin e miliarderit kontrovers, George Soros.

Por ai vazhdoi të drejtojë parlamentin dhe vendimi i pabazuar, u rrëzua nga administrata e presidentit Donald Trump.

“Për rekordet kriminale, secili që akuzon pa fakte bazë, ka probleme madhore me karakterin. Kam qenë në një vend mik para pak vitesh dhe më priti kryetari i parlamentit. Kryetari i parlamentit ishte black-listuar si Sali Berisha. Jo vetëm ai, por edhe nja 9 apo 11 të tjerë. Të gjithë në përballje me George Soros. Ata vazhduan me sukses punën e tyre në parlament, i fituan dhe zgjedhjet më vonë. Administrata tjetër amerikane i hoqi ato vendime të marra mbi bazën e shpifjeve dhe trillimeve. Por e thashë edhe një herë. Ai drejtonte parlamentin, sigurisht i keqardhur. Nuk ka njeri që nuk ka keqardhje kur sheh të vijë një vendim nga një vend që admiron, pa asnjë bazë, pa asnjë fakt, asnjë dokument”, rrëfeu Berisha përpara gazetarëve.

LEXO EDHE  Përfundon takimi i Bashës me krerët e degëve, ja çfarë u diskutua