Ambasada e SHBA i përgjigjet Berishës: Do të përdorim të gjitha instrumentet që kemi kundër pandëshkueshmërisë

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar pas deklaratave të ish-Kryeministrit Sali Berisha, sipas të cilit s´ka njeri mbi tokë, përveç zgjedhësve shqiptarë që e kanë votuar, që ti ndalojnë hyrjen në Parlament.

Zyra e shtypit të Ambasadës së SHBA thotë se qëndrimi i Uashingtonit mbetet i pandryshuar dhe se do të përdoren të gjitha instrumentet në dispozicion për t’u përballur me korrupsionin.

Duke iu referuar deklaratave të mëhershme të ambasadores Yuri Kim pas takimit me Bashën, Berisha tha se ajo “nuk ka asnjë provë përveç kërcënimeve me dogmën e barit, siç e ka përdorur Enver Hoxha”.

Ndërsa, Zyra e shtypit e ambasadës amerikane në një reagim pak orë pas deklaratave të Berishës thotë:

“Midis urdhrit ekzekutiv të Presidentit Biden, shpalljes nga sekretari i shtetit Blinken, deklaratave të ambasadores Kim përpara shtypit medias javën e kaluar dhe editorialit të saj këtë javë, qëndrimi i SHBA është i qartë dhe i pandryshuar: Lufta kundër korrupsionit përbën një interes thelbësor të sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara dhe ne do të përdorim të gjitha instrumentet që kemi në dispozicion për tu përballur me korrupsionin dhe pandëshkueshmërinë“.

Pak orë më parë ish-kryeministri Berisha publikoi padinë e ngritur ndaj Blinken, ndërsa iu drejtua Sekretarit Amerikan, por edhe ambasadores së SHBA në Tiranë, Yuri Kim, e cila kërkoi mosfutjen e tij në Parlament, që të nxjerrin faktet, provat dhe dokumentet që kanë ndaj tij për konsumim të veprës penale të korrupsionit.

Berisha e cilësoi vendimin për shpalljen e tij “non grata” një vendim politik dhe hakmarrje të George Soros dhe Edi Ramës, ndërsa nuk kurseu dhe sulmet e forta ndaj ambasadores Kim, teksa e cilësoi atë si “guvernatore” në vendin tonë.

LEXO EDHE  ‘Shpresoj që PD të fitojë sërish zgjedhjet’/ Kim: SHBA përkrahin luftën kundër korrupsionit pavarësisht rangut

“Së pari do më lejoni të shpreh mendimin tim se ambasadorja Kim është unike në botë, si ambasadore që pasi ka lavdëruar të nesërmen një masakër zgjedhore kërkon ti diktojë këtij vendi se kush duhet apo nuk duhet të futet në parlament.

Ajo qëndrimin e saj e lidhi me dogmën e barit. Jo rastësisht. Ajo është njëri i shkolluar mirë dhe ka lexuar dhe Enver Hoxhën dhe Linkonin etj. Për të gjithë ata para gjeneratës suaj diktati dhe bari janë binom i pandarë.

Shqiptarët e dinë se në diktaturë kur njerëzit për dramën e tyre i kishin deleguar arsyen diktatorit ai i ofronte si rrugë shpëtimi për mbrojtjen tij barin. Shqiptarët kanë hëngër bar dhe kanë vdekur.

Kjo ka ndodhur edhe në Korën e Veriut. Tani nuk ndodh se tani ai i ka dhënë ca parcela njerëzve. Kjo që po bëj është që shqiptarët mos hanë bar dhe shqiptarët mos u ofrohet bari, është transparencë. Unë nuk ofroj bar, ofroj transparencë.

Nuk mbrohet Berisha nga sovraniteti, Kushtetuta, por Berisha nuk pranon që nën diktat t’i shkelë ato. Rruga e vetme për t’i mbrojtur është transparenca. Nuk ka forcë në botë përveç të gjithëfuqishmit që mund të më pengojë pa ushtruar misionin tim të besuar nga zgjedhësit shqiptarë”, tha Berisha.