Covid në Shqipëri, rritet numri i rasteve të reja. Harta e shpërndarjes/ Ja qytetet më të prekura

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 65 raste të reja me Covid, nga 4471 testime. Ndërkohë që janë shëruar 35 pacientë dhe nuk është regjistruar asnjë viktimë.

Rastet e reja janë evidentuar: 22 në Tiranë, 6 raste në Sarandë, 5 raste në Fier, Elbasan, 4 raste në Shkodër, Vlorë, Vau i Dejës, Peqin, 2 raste në Has, Kavajë, 1 rast në Krujë, Korçë, Lezhë, Lushnje, Pogradec, Himarë, Kuçovë.

Aktualisht janë 463 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin, ku Tirana vijon të mbetet Bashkia më e prekur me 175 raste aktive, e ndjekur nga Elbasani me 64 raste.

LEXO EDHE  Zogaj tregon se çfarë i tha Basha kur i kërkoi që të takonte Berishën dhe t’i kërkonte largimin

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 20 pacientë.

Statistika (03 Gusht 2021)

Raste të reja ditore 65
Të shëruar në 24 orë 35
Të shtruar në spitale 20
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 4,471

Testime totale 911,147
Raste pozitive 133,211
Raste të shëruara 130,291
Raste Aktive 463
Humbje jete 2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 175
Elbasan 64
Vlorë 43
Shkodër 40
Lezhë 34
Kukës 29
Fier 27
Berat 23
Durrës 11
Korçë 11
Gjirokastër 6