Pamje ferri nga Turqia, anijet shpëtojnë turistët nga zjarri

Teksa toka është përfshirë nga zjarri për të pestën ditë me radhë, deti ka qenë hapësira e vetme e sigurt për turistët në Turqi, të cilët janë shpëtuar nga mjetet lundruese. Deri të dielën janë konfirmuar 8 persona të vdekur si pasojë e zjarreve të mëdha.

Anijet e rojës bregdetare u afruan në breg të detit në Mugla duke evakuuar me dhjetëra banorë e turistë të rrezikuar nga zjarret.

Në Bodrum, në ndihmë të zjarrfikësve dhe helikopterëve kanë ardhur edhe makinat e ujit, që zakonisht përdoren për të shpërndarë qytetarët gjatë protestave të dhunshme. Veç sipërfaqes së madhe të pyjeve të përfshirë nga flakët, zjarri ka dëmtuar edhe shumë shtëpi.

LEXO EDHE  Skema/ Nga policja bionde tek trafikanti nga Vlora, si u bëheshin grekë kriminelët shqiptarë

Zjarri po rrezikon edhe një fshat pranë qytetit Manavgat, ndërsa puna për zjarrfikësit dhe helikopterët po bëhet e vështirë për shkak të erës së fortë në zonë.

Ndërkohë, e rëndë paraqitet situata nga zjarret edhe në disa zona të Greqisë dhe Italisë.