Në 6 orë monitorim, pezullohen 19 patenta për shpejtësi tej normave në aksin Fier-Vlorë

Policia Rrugore ka vijuar kontrollet me radar në aksin Vlorë-Fier dhe në 6 orë monitorim janë pezulluar 19 patenta.

Policia, në një njoftim për mediat, sqaron se patentat janë pezulluar pasi shoferët janë kapur duke udhëtuar me shpejtësi që varionte nga 145 km/h deri në 166 km/h.

Ndërkohë, në këtë aks rrugor janë 62 masa administrative për shpejtësi, por pa sanksionin plotësues të pezullimit të patentës.

LEXO EDHE  "Delta", sa të rrezikuar janë fëmijët? Ja ç´thonë ekspertët

Po ashtu, gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin janë pezulluar 63 Leje Drejtimi për shpejtësi mbi normat e lejuara dhe për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit.

Në të gjithë vendin janë arrestuar 11 shtetas, nga këta 6 për drejtim mjetin në gjendje të dehur dhe 5 për drejtim mjeti pa patentë. Po ashtu, janë vendosur dhe 1 690 masa administrative për shkelje të ndryshme të Kodit Rrugor.