Tokio/ Gjermania shkarkon zyrtarin e lartë pas deklaratave raciste

Drejtori sportiv i Federatës Gjermane të Çiklizmit (BDR) Patrick Moster do të kthehet në shtëpi së shpejti nga Lojërat e Tokios pasi bëri një deklaratë raciste, deklaroi Organi Olimpik Kombëtar (DOSB).

“Ne mbetemi të bindur se faljet e tij kërkuar opinionit publik për deklaratat raciste janë të sinqerta”, tha presidenti i DOSB Alfons Hoermann.

“Me këtë gabim, megjithatë, zoti Moster shkeli vlerat olimpike. Loja e drejtë, respekti dhe toleranca nuk janë të negociueshme për ekipin e Gjermanisë”, theksoi në një deklaratë DOSB.

LEXO EDHE  Sulmuesi i Ajax shkruan historinë e Champions, shënon 4 gola në debutim

Moster u dëgjua duke përdorur një frazë raciste ndaj disa sportistëve afrikanë në një transmetim televiziv nga rrjeti gjerman ARD.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) mirëpriti vendimin e DOSB për të shkarkuar Moster.