Përgjimet e Kadastrës/ “Qite se ke 2 mln në dorë”, kaq do drejtori, kaq do…

Publikohen detaje nga dosja e SPAK lidhur me përgjime që çuan në arrestimin e disa zyrtarëve në zyrën Kadastrale të Tiranës. Sipas dosjes së publikuar nga ABC, përmes ndikimit të paligjshëm, zyrtarët e ndaluar ndërhynin për praktika të ndryshme për marrjes e certifikatave të pronësisë.

Në një rast nga përgjimet ka rezultuar se Gazment Canaj dhe Admir Burri marrin përsipër nxjerrjen e dokumenteve për Ilir Ahmetajn. Pas aplikimit në Hipotekë, në një moment zyrtari Admir Burri telefonon Gazment Canajn dhe i shpjegon tarifën që duhet të paguajë personi që është i interesuar.

“Një pikë pesë i do drejtor- nëndrejtor, 200 specialisti, 100 Adi, 200 euro bori aplikimi, e ke aty bilës, në letër sa bori aplikimi”, i thotë ai.

Dhe Gazment Canaj i thotë që “mos ke merak, tashi do iki unë”. Për të gjitha lëvizjet në dosje theksohet se prokuroria ka prova nga përgjimet por edhe takimet që kanë zhvilluar palët dhe në 25 maj, Gazment Canaj shprehet në një bisedë telefonike “Lirin e mbyllëm dhe do të shkoj pastaj ti marr të gjitha dhe ti jap në dorë”.

LEXO EDHE  Në kërkim nga Italia, arrestohet (Emri)

Një tjetër rast të cilin Canaj dhe Burri marrin përsipër është ai i qytetarit Gëzim Hyka, i cili në një bisedë telefonike i shqetësuar nga burokracia në Kadastër thotë se “Po si s’po më qisin ja dy letra aty te hipoteka, s’po mi japin, më kërkojnë lekë o vëlla…i ka dhënë lekë dikujt dhe më thotë, jo më kërkon lekë prapë një tjetër”.

Në 4 prill të këtij viti, Gëzim Hyka i ka dërguar një mesazh Gazment Canaj duke i thënë “Gazi ke 2 milionë lekë në dorë, vetëm qit certifikatën e tokës, i kam futur dokumentet”.

Në datë 5 qershor i dërgon një tjetër mesazh Canajt duke i shkruar “O gjigant a ke vu gjo ne vi”. Pas disa bisedave mes palëve, cështja, pra regjistrimi në Kadastër sipas prokurorisë rezulton se është zgjidhur kundrejt ryshfetit.