Conference League/ Shtatë skuadra shqiptare në fushë, Laçi e Vllaznia besojnë te kualifikimi

Pas kualifikimit të Teutës, është radha e shtatë skuadrave të tjera shqiptare nga të gjitha trojet, për të zbritur në fushë, në sfidat e kthimit të turit të dytë në Conference League.

Prishtina është thuajse e kualifikuar pas suksesit 4-1 me uellsianët e Connah’s Quay. Më i vështirë misioni i Shkëndijës së Tetovës, që duhet të përmbysë disfatën 2-0 të sfidës së parë me letonezët e Rigas.

Partizani luan me Bazelin ndeshjen e kthimit në Tiranë. Një sfidë luksi ku të kuqtë do të kërkojnë suksesin, edhe pse humbja 3-0 në përballjen e parë jep pak shanse për të synuar përmbysjen e madhe.

LEXO EDHE  E konfirmon Barcelona, sulmuesi titullar operohet me sukses në gju

Laçi dhe Vllaznia janë ekipet ku shqiptarët kanë shpresat më të mëdha. Në transfertën në Rumani, kurbinasit kanë detyrën të mbrojnë avantazhin 1-0 të ndeshjes së parë me Universitatea Craiova.

Edhe Vllaznia beson se mund të përmbysë humbjen 1-0 të ndeshjes së parë dhe të befasojë qipriotët e AEL Limassol.

Një tjetër sfidë interesante është ajo e Dritës në fushën e Feyenoord, me ekipin nga Gjilani që arriti të frenonte në barazim pa gola gjigandët holandezë në ndeshjen e parë.