Sfida e kthimit ndaj AEL, Brdaric: I bindur për kualifikimin, kam një mesazh për tifozët

Vllaznia është gati për ndeshjen e kthimit të raundit të dytë të Conference League. Ekipi shkodran humbi 1-0 në Qipro me AEL Limassol, teksa nesër (21:00) zhvillon sfidën e kthimit në “Loro Boriçi”. Trajneri i kuqebluve, Thomas Brdaric beson te përmbysja dhe kualifikimi. Gjermano-kroat foli për mediet, ku ndër të tjera tha:

“Është sfidë shumë e bukur për ne. Jemi plot energji, jam krenar për këtë që kemi arritur, edhe Shkodra duhet të jetë krenare për çfarë kemi arritur në këtë fazë. Tani duhet të japim më të mirën që të shkojmë edhe më tej.

Kam zbuluar disa hapësira për përmirësim. E kemi lënë pas ndeshjen në Qipro, jemi të përqendruar për të bërë disa ndryshime themelore dhe profesionale në nivelin e lojës, për të kuptuar nga gabimet, në mënyrë që të fitojmë.

AEL? Janë një ekip me më shumë buxhet, kanë rroga dhe kushte më të mira. Gjithsesi, ne treguam atje se jemi një ekip. Këtu kemi avantazhin e tifozëve. Lojtarët e mi janë gjithmonë të bindur dhe gjithmonë gati për të bërë atë që kërkoj unë. Duke llogaritur edhe tifozët, unë jam i bindur për fitore.

Latifi titullar? Është një lojtar që më pëlqen shumë. Përmirësimi që ka bërë javët e fundit por edhe aftësitë që ai ka, do na çojnë në një nivel tjetër si ekip. Ai ka ardhur këtu për të mbështetur dhe për të ndihmuar ekipin me aftësitë e tij. Është një lojtar që vërtetë e kam qejf. Nesër do e fillojë si titullar, ka mundësinë më të mirë për të treguar aftësitë e tij.

Një emocion i veçantë. Është një arritje e jashtëzakonshme ajo që kemi bërë nga sezoni i kaluar. E pamë edhe Teutën, jo gjithmonë e përcakton rezultati i parë se kush do të kalojë. Unë jam me vetëbesim maksimal që do të kalojmë, por duhet një punë e fortë për të fituar këtë betejë.

Mesazh për tifozët? Duhet të sillemi më mirë se herën e kaluar, UEFA na penalizoi rëndë. Na duhen paratë që marrim nga UEFA. Të gjithë duhet të na mbështesin, të na japin më shumë fuqi dhe të krijojnë një atmosferë të zjarrtë duke na ndihmuar që të fitojmë.

LEXO EDHE  Të papërmbajtshëm/ Bayern Mynih ‘shtyp’ Grojther Furthin