Lojërat Olimpike, Kosova pretendon sërish në xhudo, Nora Gjakova në gjysmëfinale

Nora Gjakova në gjysmëfinale të turneut të xhudos në kategorinë deri në 57 kg. Një tjetër ndeshje spektakolare e sportistes që përfaqëson Kosovën, e cila kaloi me shumë lehtësi sllovenen Kaja Kajzer.

Pas 1:30 sekonda, sportistja nga Kosova shënoi ippon që i dha mundësinë të fitonte ndeshjen.

Në gjysmëfinale, që zhvillohet në orën 17:30 me orën lokale, Nora Gjokova do të përballet me japonezen Joshida.

LEXO EDHE  Man.United eliminohet nga Kupa, avancojnë më tej Chelsea dhe Tottenham

Nora Gjakova e nisi garimin e saj në raundin e të 16 dhe në përballjen e saj ajo e arriti suksesin pa shumë mundim.

Sportistja nga Kosova që garon në kategorinë deri në 57 kg ishte në një formë të shkëlqyer me takimin e saj, të cilin e dominoi që në momentin e parë, kur pas një kapje të mirë mori pikën që do të rezultonte fituese e ndeshjes.