Kursi i këmbimit, leku forcon pozitat ndaj valutave kryesore

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të hënën, leku forcoi pozitat ndaj valutave kryesore, euros dhe dollarit amerikan, ndërsa humbi terren me paundin britanik dhe frangën zviceran, krahasuar me fundjavën.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euroja këmbehet me 122.04 lekë ose 0.36 lekë më pak se ditën e shtunë. Monedha e gjelbër amerikane u zhvlerësua me 0.15 lekë dhe këmbehet me 103.48 lekë.
Ndërsa paundi britanik u ngjit në kuotën e 142.65 lekëve ose 0,05 lekë më shumë dhe franga zvicerane u forcua me 0.02 lekë duke u ngjitur në kuotën e 112.75 lekëve.
LEXO EDHE  I dënuar me 18 vite burg në Itali, arrestohet në Lezhë 48-vjeçari