FSHF kërkesë zyrtare qeverisë: Hapni stadiumet në kapacitet të plotë për tifozët

FSHF kërkon rikthimin e tifozëve në stadiume. Me anë të një letre zyrtare drejtuar Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë, njëkohësisht edhe Komitetit Teknik të Ekspertëve, Federata kërkon që tifozët e vaksinuar të lejohen të ndjekin ndeshjet e kombëtares dhe të skuadrave shqiptare që garojnë në kompeticionet evropiane.

Objektivi është hapja e stadiumeve me kapacitet të plotë, gjithmonë për tifozët që kanë kryer vaksinimin. Kuqezinjtë e Edi Rejës luajnë në Shqipëri më 5 shtator përballë Hungarisë, ndërsa tre ditë më vonë presim San Marinon, duele të vlefshme për eliminatoret e Katar 2022.

Ndërkohë, skuadra si Teuta, Vllaznia, Laçi dhe Partizani ndodhen në garë në Conference League, dhe e kanë të nevojshme të kenë sa më shumë mbështetje në sfidat shtëpiake.

LEXO EDHE  Reja në alarm, titullari i Kombëtares dëmtohet dhe rrezikon ndeshjet e tetorit

Federata e Futbollit jep shembuj konkretë se si përmes bashkëpunimit dhe kujdesit maksimal, mund të organizohen evente të mëdha, pa rrezikuar jetën e njerëzve, siç ishte edhe zhvillimi i Kampionatit Europian 2020, apo edhe ndjekja e ndeshjeve në sheshin “Skënderbej” nga mijëra sportdashës, duke u treguar të kujdesshëm.

Nisur nga këto eksperienca pozitive dhe inkurajuese, bashkuar me vaksinimin masiv të popullsisë nga ana e MSHMS, Ju drejtohemi me këtë kërkesë për lejimin spektatorëve në stadium me kapacitet të plotë, paraprakisht për klubet tona të cilat janë në një rrugëtim historik të kompeticionit më të ri Europian, ashtu edhe të ekipit tonë kombëtar në ndeshjet decizive të Shtatorit.