‘Delta’ në Shqipëri/ Domi: Nuk ka ndryshim nga variantet e tjera vetëm se infekton më shumë

I ftuar në edicionin e lajmeve të Ora News, mjeku Arban Domi, ka komentuar variantin “Delta”, i cili ditën e sotme, është konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë se është prezent në vendin tonë.

Sipas tij, hyrja e variantit indian në vendin tonë nuk është surprizë pasi ai prej dy muajve po qarkullonte në Evropë.

 

Më tej ai thotë se varianti “Delta” nuk ka ndryshim nga variantet e tjera vetëm se infekton më shumë.

Së pari nuk aspak surprizë, për arsye sepse varianti lëvizte nëpër Evropë dy muajt e kaluar dhe vetë mjekët dhe specialistët në Shqipëri mendonin se varianti tashmë kishte hyrë në Shqipëri, por për fat tani edhe u verifikua. Megjithatë duhet të relativizojë.

Për mendimin tim së pari varianti nuk ka asgjë më ndryshe se variantet e para, përveç se është më i transmetueshëm, ndërsa për nga ana klinike mendoj se është pak më i lehtë për shumicën e të infektuarve. Ana negative është se do të infektohen ndoshta më shumë, por ana pozitive është se shumica e të infektuarve nuk do të kenë simptoma ose do të kenë simptoma të lehta, dhe një numër jashtëzakonisht i vogël, por të krahasohet me variantet e mëparshme do të shkojnë në spital dhe akoma më pak do të humbin jetë”, u shpreh Domi.

LEXO EDHE  Dash Shehi: As Berisha e as Basha nuk e çon PD-në në fitore

Mjeku më tej ka treguar dhe simptomat.